BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Nereikia būti dideliu madų persekiotoju ir žinovu, kad lengvai pastebėtum tam tikras tendencijas. Miestų gatvėse, televizijoje, žurnaluose visur akis rėžia jaunos ir gražios merginos: ilgos kojos, laibas liemuo, griežti veidų bruožai. Modeliai ir pasaulio žvaigždės kaip pasiutę stengiasi kuo labiau sulieknėti. Apie šią temą jau yra kalbėta šimtus tūkstančių kartų, aprodyta ir aprašyta, net keli realybės šou buvo sukurti, o išvaizdos kultas nepaliauja traiškęs jaunų ir lengvai pažeidžiamų panelių.

Mes turbūt ir patys kol kas dar nesuvokiame, o ir tik vėliau galėsime pasakyti tikslų šios masinės isterijos aukų skaičių. Grožio kultas it tikras žudikas: vienas paneles nubloškia į anoreksiją, kitas netgi pražudo. Čia pridursiu, kad dar nuošaly palikau visus tuos išugdomus kompleksus ir baimes. Trumpam nukeliaukime į praeitį.

Prieš mūsų akis - XVIIIa. vidurys. Tarkime, kad esame turtingi valstiečiai ir gyvename dvare. Mano žmona - apkūni moteris. Taip aš parodau, kad mums netrūksta maisto ir galiu pasirūpinti savo žmona. Kelių vaikų pagimdymas ir išnešiojimas taip pat suapvalino jos kūno linijas. Mes geriame prabangų vyną, bet ne daug - per daug išgėrus jai ima kaisti žandai. Vasarą ji vaikšto su skėčiu: bijo saulės spindulių. Įdegusi oda tik praščiokėms ir vargšelėms kaimietėms, kurios kiauras dienas pradirba laukuose. Pieno baltumo oda - klasės parodymas.

Praėjo keli šimtai metų ir pasaulis apsivertė aukštyn kojomis: įdegis tapo populiarus (beje, jeigu klystu - pataisykite, bet pastarasis tapo populiarus kai viena garsiausių visų laikų dizainerių Coco Chanel nuvyko į Pietų Prancūziją ir netyčia idegusi saulėje tapo to pavyzdžiu kitoms), o stambesnis moters kūnas - net atgrąsus. Jaunos panelės turbūt nustebs sužinojusios kokia didelė vyrų dalis pasirinktų ne manekenes, o šiek tiek stambesnes ir galbūt netgi ne tokias gražias: saugumo jausmo instinktas, o ir pavydėti mažiau reikės kitų žvilgsniams. Tačiau, kad ir ką besakytų tėvai, draugai merginos įsikalė į galvą, kad reikia būti lieknoms. Nevalgys, nemiegos, verks - bet sulieknės. Tokie užsispyrimai Angliją privedė iki 1,1 milijono žmonių skaičiaus, turinčių didelių problemų su valgymu arba anoreksija. Reiktų pastebėti, kad minėtasis milijonas apima tik jaunuolius nuo 14 iki 25 metų.

Psichologai sunerimę ne ką mažiau nei vaikų tėvai. Dažnai prireikia psichiatro pagalbos, o kartais traukti iš mirties pančių prireikia visos specialistų grupės. Nereikia būti daktaru, kad suprastum jog organizmas, negaudamas tai kas jam būtina, ima pomažu gesti, o organai nepilnai funkcionuoja. Praeis dešimt metų ir net išgijusiai ir jau, rodos, sveikai merginai pastarieji dar primins apie tai, kaip kažkada jie buvo žalojami.

Dauguma pritaria vienareikšmiškai: kažką reikia daryti su šia problema. Juk jei taip toliau, greitai merginas kaip aitvarus vėjas trankys po dangų. Pasaulyje jau yra susikūrusios organizacijos, klinikos, anonimių susitikimų būreliai, kurių tikslas padėti tokioms merginoms. Tačiau to negana. Visur aplinkui mums į galvas grūda informaciją, kad idealas turi būti būtent toks kaip rodoma. Palengva į panašias akcijas prieš nesveiką lieknėjimą įsitraukia ir tie patys mados namai: jie fotografuoja putlesnius nei prieš tai buvusius modelius, nebijo parodyti storesnių šlaunų ir didesnio pilvo. Reikia tik tikėtis, kad su laiku tokios nuotraukos įgis didesnę įtaką. Beje, iki šiol modeliams yra nustatomas svorio standartas. Jaunos panelės nesupranta, kad dizaineriai kurdami rūbus kuria juos kaip manekenui. Juk nesiūsi kiekvienam modeliui atskiro rūbo. Gali ji patrūpinti, pasiaurinti, bet ne iš naujo pasiūti likus kelioms valandom iki kolekcijos.

Pabaigai paminėsiu girdėtą citatą iš kažkokio filmo: nori būti liekna, tuomet važiuok į Afriką - pasedėk ten metelius ir jei išliksi gyva ir po to vis dar norėsi lieknėti - aš pats tau neleisiu valgyti namuose. Brangi, bet gera idėja manau. Sukurti turistines keliones po Afrikos getus ir kaimus, kur net vandens lašas vos pastovintiems vaikams yra tarsi Kalėdų dovana.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (29) apie “XXIa. isterinė epidemija - išvaizdos kultas”

 1.   spelling | 2012-04-18 12:30 rašė:

  Kaip mane erzina, kai visada vargšėmis laikomos storulės… Ką daryti man, kai mano kmi visą gyvenimą buvo per mažas, t.y. esu labai aukšta ir liekna, bet specialiai nieko nedarau, valgau ką noriu, turiu greitą medžiagų apykaitą… Kodėl manęs nieks nepaguodžia, nepasako, kad vaikinams patinka laibos? Kodėl, po velnių, visąlaik ginamos tik apkūnesnės, lyg pateisinant jų amžiną persivalgymą ar jo sukeltą ligą?? Vienam patinka laibos, kitam - apkūnesnės, bet kam vienas reikia girti, kad va, yra už ko pačiupt, o kitas vos ne ligonėmis laikyt vien todėl, kad jų krūtinė ne F dydžio ir pilvas nėra išsipūtęs? Ne visada lieknumas reiškia ligą, Arnoldai…

 2.   Arnoldas Lukas Vaitkūnas | 2012-04-18 12:43 rašė:

  Šiuo atveju aš kalbėjau apie tuos atvejus, kai viskas pareina į ligą. Ir tokia liga labai baisi.

 3.   Aušrinė | 2012-04-18 14:04 rašė:

  Man baisiau stebėti lašiniuotus žmones, kurie viešajame transporte užima dvi vietas(tai tegu ir žymi du talonėlius), eina - vos paeina, atrodo neestetiškai. Pati neesu viena iš tų lieknųjų, bet neesu ir stora. Mano kmi normalus. Bet esu lieknųjų pusėje. Storu tu gali būti, lieknu - reikia pastangų.
  Kodėl nėra smerkiamas persivalgymas, neprisižiūrėjimas? Kodėl? a? Tai juk irgi nėra sveika. Ir nei kiek nėra gražu.
  Tinginiams storumas. Tinginiams teisti kūdus žmones.
  Ir galų gale - gal jau kada nors baikime lyginti šiuos laikus su praeitimi. Nes viskas dabar yra pasikeitę. Kad žmogus dabar liesas, tai gali reikšti ne vien nepakankamą valgymą, o va sutvarkyta dienos rėžimą, sveiką gyvenseną. O storumas - neprisižiūrėjimas ir tiek.

 4.   Ona | 2012-04-18 14:40 rašė:

  Iš savo patirties sakau,buvau apkūni paauglystėje turėjau nemažai viršsvorio,bet atėjus tam tikram laikotarpiui aš numečiau daug svorio dabar esu normalaus sudėjimo,bet mano galvoje vis tiek tos pačios mintys kaip ir paauglystėje,aš esu stora,nepakankamai numečiau svorio ir t.t. Viršsvorio neliko,bet kompleksai yra. Žurnaluose,internete,televizijoje vyksta diskusijos kaip numesti kg,dietos ir t.t.Parduotuvėse,turguje stambesniam žmogui nusipirkti aprangą yra tragedija,nes paprasčiausiai nėra dydžių,visi dydžiai standartiniai…Gal tiesiog reikia mums patiems suvokti kad negali būti visiškai vienodų žmonių? Nereikia smerkti nei vienos nei kitos pusės (aišku aš jau nekalbu apie visišką nutukimą ar anoreksiją,čia yra ligos).Visada buvo ir bus įvairių figūrų,nereikia visko kišti į standartus,gyventi sveikai,sportuoti ir viskas bus gerai :)

 5.   Arnoldas Lukas Vaitkūnas | 2012-04-18 14:43 rašė:

  Aušrine, sutinku. Bet vėl gi, šįkart aš kalbėjau apie žmones, kurie per daug persistengia, kurie vaiko lieknumo kaip išprotėję ir kurie smerkia stambesnius už save tiek mokykloje, tiek visoje visuomenėje. Tokios ligos priverčia žmones mirti, kentėti, įvesti baimes ir kompleksus kitiems. Nesakau, kad tokių neturi stambūs žmonės. Kada nors gal ir apie tuos parašysiu

 6.   Miilka | 2012-04-18 15:54 rašė:

  Straipsnyje yra kalbama ne apie normalų liekną žmogų, tačiau apie ligą. Apie baisią ligą, kai žmogus pats nebe suvokia, kaip jis atrodo. Nesvarbu, kad jo kojos primena šakaliukus ir šviečiasi visi šonkauliai, jis sako,kad jis storas. Anoreksija yra liga, o ne šiaip lieknumas (: Pati šiuo metu pradedu rašyti istoriją apie ligą, pakeitusią visą merginos mąstymą.

 7.   Subjektyvi | 2012-04-19 19:22 rašė:

  Storumas (jei dėl maisto) byloja apie valios neturėjimą ir nesugebėjimą rūpintis savimi. Todėl stori žmonės ir susiduria su įdarbinimo problemomis tam tikrose srityse, nes svoris “sako”, kad žmogus nesugebės susidoroti su užduotimis.

 8.   Tik tarp kitko... | 2012-04-23 19:32 rašė:

  Toks populiarus blog’as, o klaidų straipsnyje netrūksta… AtgrĄsus?
  O nagrinėji tikrai įdomias temas, smagu skaityti Tavo nuomonę, bet kokį rašybos kursą reiktų prisiminti.

 9.   Arnoldas Lukas Vaitkūnas | 2012-04-23 21:56 rašė:

  Stengiuosi, ne visuomet gaunasi, o redaktoriaus neturiu

 10.   Migle | 2012-04-25 19:58 rašė:

  Nevisada storumas yra valios neturėjimas. Kaip tik, valia labai mažai ką reiškia svorio metime, didžiausią vietą užima motovacija, kurios daugeliui tešlių pritrūksta, t.y nori valgyt labiau, negu numest svorio. Jei esi motyvuotas/-a nei alkio jausmas, nei ant stalo stovinčios spurgos nesutrukdys tau to padaryti.

  90% Žmonių priauga numestą svorį atgal per 2 metus. Faktas.

 11.   Deimantė | 2012-04-27 15:16 rašė:

  Aš kompleksuoju dėl to, kad esu liekna :) Aplamai kompleksuoju dėl išvaizdos, nes vaikinams visiškai nusispjaut koks esu žmogus, jie žiūri į išorę. Todėl ne vien tik apkūnumas žmogui gali sukelti diskomfortą. Yra ir daug kitų dalykų :)

 12.   mermaid | 2012-04-28 21:52 rašė:

  Žinai, kažkaip gyvenime vyrauja kraštutinumai, kad ir kaip to nenorėtume… Taip anoreksija ar bulimija yra baisios ligos, faktas, kad jų atsiradimui visuomenė padarė didelę įtaką, bet nutukimas paauglių tarpe irgi opi problema. Nekalbu apie JAV, kur kas trečias paauglys yra nutukęs.
  Manau, mums tiesiog trūksta sveiko gyvenimo pamokų. Šiuo metu tas žodis “sveika mitybą” yra iškreiptai suvokiamas, ypač taip mums peršamo ekologiško gyvenimo fone.
  Galbūt jau mokykloj reiktų mokyti vaikus apie sveiką mitybą, judėjimą, meilę sau, skatinti pasitikėjimą savimi ir stengtis kovoti su patyčiomis.

 13.   Frank | 2012-04-29 22:37 rašė:

  very nice post ! :)

 14.   Arnoldas Lukas Vaitkūnas | 2012-04-30 00:57 rašė:

  Mermaid, ačiū už tavo nuomonę:) Tiesą sakant, netgi davei minčių naujai temai!

 15.   Migle | 2012-05-07 14:44 rašė:

  man labai patiko sitas straipsnis,na,bet turiu pripaint,kad esu viena is tu ,kurios marina save ir dietom ir visais biesais,kad tik tapciau kudesne,lieknesne t.t. nesu stora,apkuni ,bet turiu kelis papildomus kg,kuriu ,diaugciaus,kad neliktu iki vasarikes. :) bet vaa,katik sukirtau milka,beat it :D

 16.   justas384 | 2012-05-22 08:17 rašė:

  Labai teisingai!

 17.   - | 2012-05-23 17:23 rašė:

  Nežinau, bet man, tai juokinga, kai toks tipiškas gražuolis parašo tokį įrašą ir įsivaizduoja jau išnagrinėjęs šią problemą ir labai viską suprantąas ir žinąs HA-HA-HA-HA. Manau jeigu tu niekada nebuvai susidūręs su valgymo arba aplamai išvaizdos bei savęs vertinimo problema, tu neturi jokios teisės rašyti apie tai, kad merginos aukoja savo gyvybes vardan išvaizdos kulto arba ,kad įtilptų į kažkokius standartus. Kiekvienas atvejis skirtingas ir taip yra tokių, kurios kūdinasi būtent dėl išvaizdos kulto, bet tu parašei taip ,tarsi visos tik dėl tos pačios priežasties žiūri, kaip čia labiau sukūsti. Vis dėl to skaitant tokį įrašą gali suprast, kad rašė vaikinas nieko nenusimanantis apie merginų problemas ir jų padėtį visuomenėje.

 18.   Giedrė | 2012-05-24 18:58 rašė:

  Jergutėliau šventas… Ko jūs čia užsipuolėt vargšą žmogų, kaip pasiutusių šunų grupė kaulą?
  Jis aprašė aktualią temą (taip, aktualią) ir išnagrinėjo ją, remdamasis tam tikrais faktais ir savo nuomone. O rašė objektyviau. Argi tai nusikaltimas? Kad ir kaip ten bebūtų… Merginos tikrai dažnai nueina per toli. Labai per toli. O kai stovi ir bjaurisi ne tik aplinkiniais – kad ir apkūnesniais –, tačiau pačios savimi, nors tuo metu jos jau praktiškai persišviečia(!), o dar seka kalorijų skaičių, lyg nors viena kalorija galėtų jas galutinai nugalabyt.
  Nesakau, jog didžiulis nutukimas gerai. Ne, tai sukelia daug sveikatos problemų ir nėra gerai, bet nusialinimas ir anoreksija yra kur kas blogiau… Tačiau… Juk ir psichiatrams reikia gyventi, tad kai kas ir duoda jiems darbo. Juokas juokais, bet reikia atrasti tam tikrą aukso vidurį. Be jo bus tik sveikatos problemos, nepilnavertiškumo kompleksai, o galiausiai ir neapykanta vieni kitiems. O iš to, mano nuomone, niekad nieko gero neišeina.

 19.   Arnoldas Lukas Vaitkūnas | 2012-05-24 23:42 rašė:

  Komentaras skirtas komentatoriui slapyvardžiu ‘-’: visų pirma, ačiū už pagyrimą mano išvaizdai. Nesitikėjau. Visų antra, tu esi teisus/teisi dėl to, kad kiekvienas atvejis skirtingas, bet vėl gi tai nenumalšina problemos didumo. Be to, aš nesmerkiu, aš tiesiog pasakau, kad tokia problema egzistuoja. O apie problemas reikia kuo daugiau šnekėti. Man gaila merginų, kurios taip aukojas dėl grožio kulto, nors suprantu, kad merginos jaučia spaudimą visuomenėje ir sunku tiesiog būti savimi. Bet kartais nueinama per toli ir kalta dėl to - visa visuomenė.
  Giedrė, ačiū už komentarą:) Labai malonu!

 20.   tomas | 2012-05-31 13:26 rašė:

  kiekvienas savaip durnėja

 21.   jurga | 2012-06-04 02:12 rašė:

  ačiū

 22.   Ieva | 2012-06-06 18:43 rašė:

  Sveiki. Naršiau ir atklydau čia. Iš tikrųjų, viską, apie ką čia rašėte, išgyvenau. Anoreksija, bulimija, persivalgymas, nervinei priepoliai, depresija. Aš visą gyvenimą buvau apkūni ir dėl to išgyvenau. Taigi pradėjau sportuoti, sveikai valgyti. Iš pradžių viskas buvo gerai, tačiau, kai pradėjau eiti į mokyklą, pradėjau mažiau valgyti,nes per daug maisto būtų tekę neštis. Iš tikrųjų, maniau, kad tapsiu laiminga,kai būsiu liekna. Net įgyvendinus 16kg ribą, nesustojau, man trukdė kiekvienas riebalas, kurį galėjau užčiuopti, kad ir ką daryčiau siekdavau tobulumo, pilnatvės, man neužtekdavo. Kiekvieną dieną keldavausi 5,dieną prasidėdavo nuo sporto, kiekvieną minutę suplanuodavau, valgį taip pat.Numečiau 20kg, ėmiau meluoti tėvams dėl maisto, mano kraujospūdis buvo kaip lavono, praradau mėnesines ir netapau laiminga, KMI per mažas. Taigi, kadangi buvau abituriente ėmiau dėl visko nervintis: dėl egzaminų, dėl sveikatos, kurią susigadinau, dėl tėvų, kurie išgyvena. Žodžiu nelaimė tapo mano kasdienybe, susirgau depresija ir man niekas nerūpėjo. Siaubinga nieko nenorėti. Kai dabar pagalvoju, jau geriau būčiau buvus apkūni. Taigi, kai nors truputį per daug suvalgydavau, ar kokį saldainį paimdavau, jausdavausi tokia stora…Imdavau pulti į isteriją, dėl to net nusižudyti norėjau. O diena be verkimo man buvo pergalė. Ir dabar taip yra. Viskas pasikeitė, dar kritiškiau žiūriu į save, savęs nemėgimas tapo didele neapykanta sau. Dabar galiu įvertinti dalykus, kuriuos turėjau, bet nevertinau, tai, ką seniau dariau lengvai, dabar turiu prisiversti padaryti, tarsi iš naujo bandyčiau gyventi. Man nereikia gailesčio, žinau, kad esu pati kalta, tiesiog, galbūt tai perskaitę suprasite, kokie laimingi esate. Aš to nesupratau laiku ir mano gyvenimas pakrypo šitaip.

 23.   Laura | 2012-06-09 15:51 rašė:

  Taip, anoreksija yra blogai. Taip, nutukimas taip pat negerai. Tačiau tai kraštutinumai, ligos. Esmė yra ta, kad į galvas grūdami išvaizdos šablonai veikia normalaus sudėjimo merginas. Paklauskit, kad norit, betkokių vidutinio sudėjimo merginų, kurių figūros nėra “žurnalinės”, ar jos patenkintos savo svoriu? 9 iš 10 atsakys, kad ne. Čia ir yra bėda. Šita į galvas kišama propaganda, blogai jaustis verčia tas, kurios neturėtų dėl to išgyventi. Taip, nemažai jūsų pasakys - jei jau joms tiek ne daug trūksta iki laimės tai jos privalo turėti valios ir kovoti už gražesnę išvaizdą, jau vien tam, kad pačios geriau pasijustų (net jei tą kovą pačios išsigalvojo)! Ir šitaip paskatinsit vargšes šokti pagal mados primetamą dūdelę. Nusikamavusios merginos laukia atpildas iš visuomenės pusės - visi ją paglostysit, pagirsit už geležinę valią. Tiesiog nuostabu! Bet, kaip visada, yra ir kita medalio pusė. Nors šis išbadymas galbūt ir neprives prie ligos, tačiau anskčiau ar vėliau - sakykit, ką norit - sveikatai atsilieps. Juk paprasta ir aiški tiesa yra ta, kad žmonių kūnai yra skirtingi ir nevisiems dievo duota madinga šakaliuko figūra… O grožio kultas šokdina visus verstis per galvą “taisant” savo išvaizdą. Aš pati esu normalaus svorio, galbūt daug kas netgi pavadintų mane liekna, tačiau tikrai neatitinku propaguojamų standartų. Ir ką jūs manot? Jaučiuosi negraži ir stora. Ir nieko negaliu su savim padaryti. Štai taip mums praplautos smegenys.

 24.   Laura | 2012-06-10 10:53 rašė:

  Negražiai čia išėjo. Parašiau neperskaičius prieš mane esančio komentaro. :-(

 25.   Gintary | 2012-06-18 22:44 rašė:

  Puikus straipsnis! ☺

 26.   notreallychanel | 2012-06-22 13:22 rašė:

  Vieną dalyką žmonės nuolat pamiršta. Merginos sergančios ana ir mia ne visada yra dantų krapštukai. Paauglystėje sirgau anoreksija, man tai buvo diagnozuota oficialiai. Spėkit kiek svėriau? 85-80 kg.
  Liekna tapau tik tada, kai išsigydžiau ir man pasidarė visiškai nusispjaut ant mano svorio. Tokių atvėjų ne vienas ir ne du.

 27.   youngletter | 2012-06-29 11:31 rašė:

  mano kmi gerokai per mazas, visi kaulai matosi. Ir ka? esu savimi nepatenkinta. Noriu numesti svorio nes nesijauciu atitinkanti standartu. be to, tai butu proga man jaustis kur nors geriausia (pvz svorio mazume). zinoma, praradau du savo moteriskus privalumus, bet… be ju gyvena balerinos, o jos pacios elegantiskiausios ir graziausios merginos sioje zemeje..

 28.   Tadas | 2012-07-06 16:39 rašė:

  Paskaičiau komentarus ir pagalvojau, a kas jums sakė, kad čia storulius gina? Negina nieks čia jų, tik anoreksikes smerkia. Per greita medžiagų apykaita - eik pas daktarus, sutvarkys. Beje, prieš skųsdamiesi per greita medžiagų apykaita nepagalvojat jog yra ir per lėtos medžiagų apykaitos variantas? Taip kad ne visi apkūnūs žmonės savo malonumui tokie yra. ir nepradėkit čia purslotis, kad oj oj storulis atėjo paverkt, mano kmi - normalus. Ir tikrai galiu pritarti Arnoldui jog nevisiems vyrams patinka manekenės. Vyrai ne šunys gi, kaulų nemėgsta.

 29.   Viktorija | 2013-01-02 22:49 rašė:

  Manau šis straipsnis yra labai padrąsinantis tom kurios yra apkūnesnės iš prigimties, net perskaičiusi jį aš ta kuri nėra lieknumo etalonas tikrai pasijutau geriau, kad yra tokia nuomonė.

Rašyk komentarą