BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pasak Persų geografo Estakhri užrašų iš devintojo amžiaus, malūnas buvo sukurtas būtent Persijoje. Tiesa, niekas dar dabar nesutaria, kas pirmieji išrado vertikaliuosius vėjo malūnus, tačiau dauguma istorikų teigia, jog šis buvo sukurtas Prancūzijoje. Kaip žinia, vieni jų yra naudojami grūdams malti (kas ir buvo populiariausia Lietuvoje), kiti – pumpuoti vandenį (populiariausia Olandijoje), o šiais laikais tai moderni vėjo jėgainė, gaminanti elektrą.

Pasak Europos Vėjo Energijos Asociacijos ataskaitos, 2011 metais Europoje iš viso buvo pastatyta 9,616 naujų vėjo malūnų, kas iš viso šiame žemyne sudaro 93,957 tokių besisukiojančių aparatų. Jų darbo vaisiai – galimybė parduoti ir naudoti 6,3 proc. Europos elektros. Sakysite, šitiek daug vėjo malūnų, o tiek mažai naudos.

Važiuodamas pro Daniją ir Vokietiją pastebėjau daugybę vėjų malūnų, gaminančių energiją. Tokia kaip Danija yra didžiausia ekologiškai pagamintos elektros eksportė pasaulyje (nuo 50-60proc., viso pagaminto šalies produkto parduodama kitiems). Esu girdėjęs, ir pataisykite jei klystu, žada gauti pusę elektros energijos iš vėjo, kitas iš biodujų, bangų ir kitų gamtos ištkelių iki 2050 metų. Tai sakydamas, turiu omenyje, kad net menkiausias aparatas netūrėtų būti varomas kitaip pagaminta elektra. Šitaip jie žada sumažinti globalinį atšilimą ir iki 2020 metų pasiekti 1990 metų dujų kiekio buvusį lygį (sumažinti 34proc.) Tokių kaip Danija ir Vokietija pasaulyje yra dar nemažai. Jeigu leidžia gamta, kodėl gi nepagaminus elektros pigiau ir nepridarant žalos gamtai?

Tokio klausimo, pasirodo, vis dar nesupranta Vakarų Lietuvos (beje, tai palankiausia srytis šalyje ekologiškai elektrai gaminti) gyventojai, kurie apsiskaitę nežinia iš ko peštų istorijų, išaukštindami patiems nerūpintį gamtos vaizdą, protestuoja ir nesutinka, kad vėjo malūnai būtų statomi. Perskaičiau straipsnį, kur rašoma apie Vilkyčių bendruomenės bandymus sustabdyti bendrovės Baltijos Vėjas naująsias vėjo jagainių statybas. Gyventojai, pateikia tokius argumentus kaip: gamtos sudarkymos, didžiulis garsas, trukdantis gyventi ir blogai įtakojantys sveikatą kiti veiksniai. Kažkada dar buvo priduriama apie paukščių nužudymą, tarsi šie nemiršta nuo visų kitų elektrinių skleidžiamų dūmų.

Ironiškai šyptelėdamas, kažkodėl iškart prisiminiau pagonių laikus, kai buvo bijoma kiekvienam lopinėlyje esančio Dievo. Gal dėl to, kad man tiesiog keista kaip visame pasaulyje priimtini dalykai trukdo vienai mūsų valstybės grupei žmonių, kuri pateikia tokius argumentus. Pastaruosius beje, tiek mokslininkai, tiek inžinieriai ir gydytojai jau senai yra atmetę kaip vaikų pasakas. Vadinas reikia ir toliau mums it pagonims bijoti Vėtros, Viesulo Dievų, nederėtų pamiršti ir Magylos. Tai nebūtinai turi būti rusiškas žodis. Magyla senovės Lietuvių mitologijoje buvo mirties deivė, giltinės tarnaitė. Veikiausiai, mes dar tų sraigtų ir bijome kaip minėtosios deivės. O jei iš tiesų, visi puikiai suprantame, kad po šitokių gražių lietuvaičių gestų slypi visai kita esmė: ne ligos, ne gamtos globojimas, o eilinis noras ir vėl pasipelnyti.

Dėkui,

technologijos.lt ; mitai.lt ; ewea.org ; neg.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (4) apie “Žudikas vėjo malūnas, arba kaip lietuviai Magylos bijo”

 1.   Valentas | 2012-07-09 16:37 rašė:

  Didžiosios vėjo jėgainės skleidžia infragarsą, kuris žalingas sveikatai. Nei plastikiniai langai, niekas jo nesulaiko - eina kiaurai. Danijoje ir Vokietijoje tokie monstrai statomi atokiau nuo gyvenamųjų vietų. Visas skandalas ir eina, kad jėgainės statomos per arti. Bent jau tiek skaičiau Petro bloge ir internetiniuose dienraščiuose. Ant tų mažųjų jėgainių, kurios gamina apie 5-15 kW energijos visiems nusišikt. Visi bijo tų, kurios gamina apie 200 kW ar dar daugiau.
  Man atrodo ir tu ir aš per mažai čia žinom, tai anksti ironizuot. Savo varpinėj visada būsim teisūs

 2.   musė | 2012-07-09 20:35 rašė:

  Čia tik tarp kitko:
  *nerūpIntį
  **inŽinieriai

  O šiaip, pritariu tau, kad turime naudotis atsinaujinančiais energijos ištekliais, kuriems turim tinkamą geografinę padėtį bei klimatą, tačiau taip pat pritariu ir Valentui - nėra tos vėjo jėgainės tokios “žalios”, nereikėtų rizikuoti žmonių sveikata.

 3.   Benny Greene | 2013-06-29 17:48 rašė:

  „2009-ieji metai galėjo būti ir išimtis, bet pasirodo, kad ne. Tokios tendencijos ir toliau išliko. 2011 metais ES pagal įrengtą galią daugiau kaip 47 proc. elektrinių buvo saulės. Antroje vietoje buvo vėjo elektrinės, visos kitos – anglies, biomasės, gamtinių dujų ir t.t. sudarė tik 32 proc.”, - pasakojo V. Adomavičius.

 4.   Jonas | 2013-10-23 14:05 rašė:

  Įdomi statistika

Rašyk komentarą