BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Šįkart šiek tiek pamąstymų liūdna gaidele. Aš visuomet linktelėdavau ir pritardavau žmonėms, kurie sakydavo, jog pasikeis toji Lietuva kai valdžią turės manoji karta. Žmonės, kurie nebuvo paliesti Sovietų Sąjungos ir šiosios sistemos. Galbūt, ir teisinga hipotezė, kuri veikiau labiau veikia it viltis ar vizija žmonių, trokštančių gyventi geresnėje šalyje.

Dabar, aš nemanau, kad būtų teisinga sakyti, jog Lietuva pasikeis į gerąją pusę valdant mano kartai. Manoji ir mano tarkim tėvų karta turi per mažą laiko periodą tarpusavy. Mes, rodos, užaugome skirtingai, turime tikrai visko daugiau, matę savo amžiuje tai, apie ką daugelis tėvų net nebūtų pagalvojęs tais metais, bet vis tiek kažkodėl nesame vakarietiški žmonės arba Europos Sąjungos vizinis standartas. Taip, mes esame labiau tolerantiški įvairiems dalykams, ir taip – mes labiau sakome savo nuomonę, kas yra džiugu. Tačiau vėl gi, mes buvome užauginti tų, kuriuose jau buvo išsišaknyjusios komunizmo šaknys.

Leiskite paklausti, kiek kartų jūs prie savo vaikų kalbėjote apie kyšio suteikimą? Galbūt jūsų atžąla jau ir pati tai daro savarankiškai? Kiek kartų, jūsų vaikas pamatęs nelaimę pabėgo, o ne pranešė atsakingoms institucijoms, kadangi, galbūt, viduje ir pasąmonėje jis tiesiog jomis nepasitiki. Dar blogiau – galbūt, jis girdi kritiką dėl jų darbo tiek iš jūsų, tiek iš kitų aplinkinių pusės?

Vėl gi, tai tarsi nesibaigiantis ratas. Sistema, kurioje galioja nerašytos taisyklės. O tos taisyklės nepastebimai perteikiamos iš kartos į kartą. Pažiūrėkime į praeitį – istorija, geriausias įrodymas mūsų atagodai. Valstybė niekuomet nepasikeitė pilnai per dešimtmetį, nebent joje atsiranda aiškus lyderis (Napaleonas, Stalinas, Hitleris, Vašingtonas), arba ją išvagoja revoliucijos (Daininga baltijos šalių revoliucija, Prahos pavasaris, raudonųjų įsiveržimas Maskvoje dvidešimtojo amžiaus pradžioje). Tai tarsi ilgai rūkantis žmogus: jis nenustos rūkyti, kol daktarai jam nedeagnozuos rimtos ligos. Šalyje visuomet turi būti kažkoks atspiros taškas liaudžiai, kuris tarsi veiktų it katalizatorius jų norui keisti valstybę. Lietuviai vis dar dabar lyg ir bijo valdžios (vėl gi, komunizmo įtaka), nors visi puikiai žinome, kad liaudis valdo valdžią. Mes vagiame ir pasiglemžiame viską sau, nes vis dar bijome, kad vieną dieną galime to visko netekti. Mokame kyšius, nes žinome, kad taip lengviau, nors ir brangiau, gyventi. Ir daugeliui mūsų tai nepatinka, tačiau vis tiek darome, nes tokia sistema. Taip buvo ir turi būti.

Teoriškai, mano karta galėtų pakeisti valstybę ir sutepti joje esančius užrudyjusius mechanizmus. Praktiškai, tai kol kas atrodo lygiai taip pat kaip sovietų propogandinis plakatas. Nebijokime ieškoti savo lyderio, nebijokime daugiau kalbėti ir galbūt vieną dieną eidami į seimo rinkimus galėsime tvirtai balsuoti už partiją, kuri tikrai dirbs valstybės labui.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3) apie “Šviesioji Lietuvos ateitis jaunesniosios kartos rankose?”

 1.   jieva | 2012-07-05 11:55 rašė:

  Retkarčiais aš susimąstau apie tai, kiek mūsų karta gal galėtų pakeisti, bet tuomet pastebiu, kaip jai… nerūpi. Ir gal turiu omeny net ne sovietmečio vaikų užaugintus vaikus, bet tiesiog kartą, kuriai į viską nusispjauti. Ir tie keliolika žmonių, pilni idealizmo ir tautinio patoso, abejoju ar ką pakeis. Abejoju, nes pati esu kupina noro kažką pakeisti, tačiau jaučiu savo bejėgiškumą, žvelgdamą į savo kartą, ir į žmones, kurie užaugino ją. Kasdien girdžiu, kaip lengvai „nusodinamas“ yra tas idealizmas ir noras ką nors pakeisti paprasčiausiais pasiteisinimais: „taip yra“, „nieko nepakeisi“… Ir kad ir kaip norėčiau su tuo idealistine ateities gerinimo idėja ką nros pakeisti, abejoju, kad galėsiu, kai idėja nužudoma, vos jai užsimezgus įsčiose.

 2.   mermaid | 2012-07-12 14:41 rašė:

  Žinai manau, kad ta visa kaip tu sakai šviesioji jaunesnioji karta traukia į užsienį. Tu sakai, kad reikia lyderio, bet žinai kad nėra iš ko rinktis, o bene lengviausia yra sėdėti ant sofos ir kritikuoti.
  Man labai gaila, kad mūsų valdžia neskatina jaunimo likti Lietuvoje ir nenori keistis.
  Kitas dalykas yra lietuviškas mentalitetas, kad jis kistų, turi pasikeist kartos ir turi praeiti daugiau laiko.

 3.   Arnoldas Lukas Vaitkūnas | 2012-07-12 16:04 rašė:

  mermaid, ką iš kalbu:) turi praeiti daugiau laiko:))

Rašyk komentarą