BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Pastaroji vasara JAV šalis labiau mirgėjo ne dėl istorinio nukeliavimo į Marsą, Olimpinių laimėjimų, kurių ši šalis šiais metais pelnė net 104 ir taip pateko į pirmąją vietą, bet dėl susišaudymų ir nekaltų žmonių mirčių. Vienas pirmųjų ir garsiausių tokių – Kolorado valstijoje, Auroros mieste per paskutinės Batmano trilogijos filmą nutikęs baisus įvykis. Nekalbėsime apie detales, nes manau visi jau girdėjome įvairių istorijų. Reikėtų tik paminėti, kad jaunuolis Jamesas Holmesas nušovė 12 žmonių, bute paslėpė sprogmenis, kurie, ačiū Dievui, nespėjo nieko sužaloti.

Žiniasklaida iškart puolė rašyti: kas gi kaltas? Vieni sako, jog didžiausia kaltė – pats filmas, kuriame apstu kriminalinių dalykų. Kiti numoja ranka ir rėžia kiek labiau suprantamesnę hipotezę: kaltas yra įstatymas, leidžiantis laisvai įsigyti ginklus.

Tačiau po šio išpuolio sekas dar vienas. Susišaudymas sikhų šventovėje Rugpjūčio 6d. Tai įvyko kaip tik tuo metu, kai JAV prezidentas Barakas Obama atkreipė dėmesį į ginklų kontrolės problemas šalyje. Nepraėjo nė kelios savaitės, kai po visų mąstymų, jog šventykloje dėl susišaudymo kaltas arba buitinis konfliktas arba pati religija, rugpjūčio 14d. Įvyksta dar vieną išpuolis, šįkart – Teksase, prie universiteto, kur buvo nušauti dar trys žmonės.

Tokia vasara JAV valstybei kelia įtampą, o ypač dabartiniam prezidentui: juk artėja nauji šalies vadovo rinkimai. Tiesa, Amerika jau seniai yra lyderė teroristinių išpuolių skaičių ataskaitoje. Ir labai dažnai, tų pačių išpuolių kaltininkai būna patys JAV piliečiai. Taigi, kas kaltas?

Pasak UNODC – Jungtinių Amerikos Valstijų jugtinis nusikaltimų ir narkotikų skyrius, 2009 metais 60% visų savyžudybių šalyje, buvo įvykdyta naudojant šaunamąjį ginklą. FTB statistikos duomenimis 2010 metais JAV kraujavo nuo 12,996 žmogžudysčių iš kurių net 8,775 buvo įvykdytos pasitelkiant šovinius. Tokie skaičiai JAV valstybę padaro ypatingai nesaugią, tarsi tiksiančią bombą. Ginklus naudojant įvykdyti nužudymai šioje valstybėje yra net aštuonis kartus didesni už panašias politines bei socialines sąlygas turinčias kitas šalis.

Atsakymas mirga prieš akis net neprašytas. Susiklosčiusi situacija, leidžianti lengvai įsigyti ginklą bet kuriam JAV piliečiui, atneša prastus rezultatus. Baltieji Rūmai purto galvas sakydami, kad dabar tą situaciją pakeisti būtų per nelyg sunku: Meksikos siunčiama ginklų kontrobanda yra pernelyg tvirta ir neįveikiama, o toks kardinalus įstatymas galėtų sukelti didžiulį pasipiktinimą šalyje. Kita vertus, po Kolorade įvykusių žudynių, atliktos nepriklausomo laikraščio The New York Times apklausos, duomenys rodo, kad net 72% pritaria priimti įstatymą, kuris pasunkintų ginklų įsigyjimą.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Komentarai (3) apie “Kas kaltas dėl susišaudymų JAV?”

  1.   zoom | 2012-09-08 20:48 rašė:

    čia kaip pas mus kas antras gatvėj su teleskopu vaikšto, ten su ginklu kišenėj…

  2.   Leola Zamora | 2013-05-18 05:12 rašė:

    Trečiasis ir galbūt svarbiausias naujųjų autonomininkų programos punktas yra pasiekti, kad valstybinė lietuvių kalba šiame regione būtų suvokiama ir oficialiai traktuojama kaip ,,svetimos“ Lietuvos valstybės primesta kalba, be kurios geriausia būtų apsieiti arba pramokti jos tik tiek, kiek ja šnekėti yra būtina ir neišvengiama, kol tenka – be abejo, laikinai – dalyvauti tos valstybės viešajame gyvenime ir tvarkyti įvairius kasdieniškus reikalus.

  3.   Ferdinand Colon | 2013-06-12 16:37 rašė:

    Trečią šaltinių grupę sudaro dabartinės (iškeltos po 1990 m.) teismų bylos. Labai svarbios nagrinėjamai temai yra daugiatomės baudžiamosios A. Lileikio ir K. Gimžausko bylos, kurias 1995 ir 1997 m. jiems iškėlė LR generalinė prokuratūra pagal LR įstatymą „Dėl atsakomybės už Lietuvos gyventojų genocidą“. Jose surinkta daug vertingų dokumentų ne tik iš Lietuvos, bet ir užsienio šalių archyvų, taip pat yra kaltinamųjų ir liudytojų šių dienų apklausos protokolai. Minėtos bylos saugomos Vilnius apygardos teismo archyve.

Rašyk komentarą